WYTRAWNE WINA RÓŻOWE


Ojczyzną win różowych wytrawnych jest Prowansja. Najstarsze winnice i wina o największej renomie należą do Côtes de Provence i mają opinię win aromatycznych o charakterze owocowym.

Najlepszą jednak reputacją w świecie cieszy się różowe wino Tavel, pochodzące z Côtes du Rhône. Przez cudzoziemców jest najczęściej zmawianym winem we Francji. W smaku męski i obfity; suknia różowa delikatna; bukiet kwiatowo-pieprzny.

Jedną z przyczyn dlaczego wina różowe zdobyły tak ogromna popularność jest ogromna różnorodność kolorów, aromatów, tekstury, intensywności i gęstości jakie sobą reprezentują.

I tak na przykład:

o Kolor bladołososiowy, mineralne aromaty, krucha kwasowość dla win Côte de Provence stanowiących mieszankę cabernet-sauvignon, cinsault i grenache.
o Głębszy łososiowy kolor, aromaty truskawek i dojrzałego melona, krucha kwasowość i wypełniający usta ciężar cabernet franc różowych win z regionu Saumur (dolina Loary)
o Lekko rubinowy kolor, szczypiący CO2, aromat gronowy, wzmacniająco rześka struktura włoskiego Barchetto d’Acqui.
o Pomarańczowo różowy kolor, korzenno-ziołowa aromatyka, rześka kwasowość z nutka słodyczy w różowych winach Rioja tłoczonych z garnacha i tempranillo
o Różowy kolor, intensywny aromat, odrobina słodyczy we względnie pełnym kalifornijski winie różowym z gron pinot.

Szczepy winogron stosowane to wytwarzania tych win to: cabernet sauvignon, cabernet franc, syrah, pinot noir, merlot, grenache, gamay, sangiovese, nebbiolo, montepulciano, tempranillo ale również cały szereg szczepów endemicznych (lokalnych). Niejednokrotnie wina te są mieszanką (blend) takich szczepów jak: grenache, cinsault and mourvédre.

W znakomitej większości, wytrawne wina różowe produkowane są w Europie:
1. Francja: Prowansja, dolina Loary, płd doliny Rodanu (Lirac, Tavel), Burgundia (Marsannay)
2. Włochy: Abruzzo (Cerasuolo), Bardolino (Chiaretto), Salento okolice Puglia
3. Hiszpania: Navarra, Rioja, Catalonia
4. Portugalia: szereg regionów w całym kraju

Determinantą jakości wytrawnych win różowych nie jest ich kolor, ale:
• Zachowanie równowagi pomiędzy kwasowością a słodyczą
• Koncentracja zapachów